baner
 Oferta:
 
 

 

 


www.mnp.art.pl Wirtualna wycieczka
po Muzeum


 

Oficjalna strona
Muzeum Narodowego
w Poznaniu:
www.mnp.art.pl
www.mnp.art.pl >>>


 

www.zerkow.pl
Gmina Żerków
www.zerkow.pl >>>


 

 

Oficjalna strona Muzeum Narodowego w Poznaniu:
www.mnp.art.pl >>>


 Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie

EDUKACJA
W MUZEUM ADAMA MICKIEWICZA W ŚMIEŁOWIE


Szkoły podstawowe


LEKCJE MUZEALNE:

 1. Świat dzieci w dawnym domu śmiełowskim, ukazany na przykładzie rodziny Chełkowskich - właścicieli majątku.
 2. Fakty i legendy Śmiełowa oraz okolic, przeplatane wydarzeniami z pogranicza realności i fantazji.
 3. Czy Mickiewicz lubił dzieci? Czy dzieci mogą polubić Mickiewicza?
  Anegdoty o relacjach poety z najmłodszymi i przybliżenie jego twórczości dedykowanej dzieciom
 4. Goście Śmiełowa – wielcy przedstawiciele polskiej kultury. Opowieści ilustrowane prezentacją pamiątek związanych z wizytami w Śmiełowie wybitnych postaci świata kultury, polityki i duchowieństwa (m.in. I.J. Paderewskiego, H. Sienkiewicza, W. Kossaka i Marii Goreckiej – córki Mickiewicza).

WARSZTATY:

 1. Rodzina i przyjaciele Mickiewicza. Refleksje o domu rodzinnym poety ilustrowane pamiątkami znajdującymi się w Muzeum. Dzieci odkryją wiele nieznanych faktów z życia poety w czasie zabawy w mini-podchody.
 2. „Muzealni odkrywcy”. Z pracownikami Muzeum dzieci odkrywają tajemnicze miejsca, odnajdują ukryte w nich przedmioty, poznają ich niecodzienne nazwy i próbują wyjaśnić do czego służyły. Bawiąc się w muzealnych odkrywców tropią eksponaty znajdujące się w muzeum.
 3. Poznajemy wiersze Adama Mickiewicza. Dzieci próbują własnych sił jako aktorzy i ilustratorzy, prezentując mini-scenki do bajek Mickiewicza oraz tworząc rysunki do różnych wierszy poety, które złożą się na mini książeczkę z bajkami.
 4. Podchody z Mickiewiczem. Dzieci wyposażone w pomocne informacje i wskazówki ruszają do parku. Każda grupa zdobywa wiadomości dokumentujące wydarzenia z życia poety. Na zakończenie zbieramy wszystkie dane, które utworzą opowieść o Adamie Mickiewiczu.
 5. Gry i zabawy z czasów Mickiewicza. Dzieci poznają zabawy, które istniały w czasach poety oraz próbują własnych sił w dawnych grach.
 6. Magia dawnych świąt. Przedświąteczne warsztaty przywołujące Boże Narodzenie z dawnych czasów. Dzieci dowiadują się jak wyglądały święta Adama Mickiewicza oraz jak przygotowywano się do świąt w domu śmiełowskim.
 7. Barwy Świąt Wielkanocnych. Znane i zapomniane tradycje świąteczne w wielkopolskich domach ziemiańskich. Poprzez gry i zabawy dzieci odkrywają dawne zwyczaje i potrawy wielkanocne oraz ich bogatą symbolikę. W części warsztatowej uczniowie wykonują tradycyjne ozdoby z kolorowej bibuły i papieru.

Pdf Szczegółowa oferta dla szkół podstawowych >>>

 


 

Gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne

LEKCJE MUZEALNE:

 1. Adam Mickiewicz – życie i twórczość. Przedstawienie biografii poety ilustrowane pamiątkami znajdującymi się w Śmiełowie.
 2. Pobyt Adama Mickiewicza w Wielkopolsce. Wędrówka śladami poety po dworach i pałacach Wielkiego Księstwa Poznańskiego.
 3. W Śmiełowie tak jak w Soplicowie. Motywy wielkopolskie w Panu Tadeuszu - od polowań do kawy.
 4. Dom ziemiański w XIX wieku – na przykładzie Śmiełowa. Oprowadzanie po pałacu śmiełowskim jak po domu, w którym mieszkały rodziny Gorzeńskich i Chełkowskich.
 5. Cyrkiel i miecz. Śmiełowskie wątki masońskie. Omówienie ogólnych zagadnień związanych z wolnomularstwem i wyakcentowanie tych, dotyczących domu śmiełowskiego.
 6. Na paryskim bruku. Emigracyjne losy Adama Mickiewicza. Prezentacja tego dynamicznego i kontrowersyjnego okresu w życiu Mickiewicza w oparciu o wiele cennych i oryginalnych obiektów.
 7. Barwy Świąt Wielkanocnych. Znane i zapomniane tradycje świąteczne w wielkopolskich domach ziemiańskich. Odkrywanie zapomnianych zwyczajów i obrzędów wiosennych w oparciu o aktywną pracę ze źródłami historycznymi.

Pdf Szczegółowa oferta dla szkół gminazjalnych >>>

 

 
statystyka

 Projekt graficzny strony:
 Sławomir Waszak