baner
 Oferta:
 
 

 

 


www.mnp.art.pl Wirtualna wycieczka
po Muzeum


 

Oficjalna strona
Muzeum Narodowego
w Poznaniu:
www.mnp.art.pl
www.mnp.art.pl >>>


 

www.zerkow.pl
Gmina Żerków
www.zerkow.pl >>>


 

 

Oficjalna strona Muzeum Narodowego w Poznaniu:
www.mnp.art.pl >>>


 Kontakt - Muzeum im. Adama Mickiewicza w Śmiełowie

Imprezy cykliczne

NOC MUZEÓW

W maju 2007 r. wzorem większości europejskich muzeów, włączyliśmy się w organizowaną na skalę europejską Noc Muzeów. W 2008 r. pod hasłem „Mickiewicz inaczej” planujemy szereg działań, które pozwolą spojrzeć na naszego wieszcza „inaczej” niż czyniono to do tej pory. Działania wielu artystów, „inne” oprowadzanie przez mickiewiczologów, spotkanie z prawnukiem Mickiewicza, występy zespołów folkowych prezentujących muzykę z rodzinnych stron poety, potrawy z „Pana Tadeusz”, efekty świetlne oraz nietypowa pora zwiedzania – wszystko to stworzy niepowtarzalną atmosferę i dostarczy wielu wrażeń intelektualno-estetycznych.

SPOTKANIA W ŚMIEŁOWIE

Pod hasłem tym kryje się cykl imprez, które mają na celu przybliżenie publiczności postać i twórczość Mickiewicza wraz z epoką romantyzmu, różne zagadnienia literackie, poezję i muzykę. Co jakiś czas Muzeum przemienia się w salon, w którym pojawiają się wybitni pisarze, poeci, muzycy oraz znawcy zagadnień mickiewiczowskich. W ciągu ostatnich 25. lat przybywali tu przede wszystkim poeci, a wśród nich m. in.: ks. Jan Twardowski, Tadeusz Różewcz, Jan Józef Szczepański, Stanisław Barańczak, Roman Brandtstaetter, Jacek Podsiadło, Bogusława Latawiec, Aleksander Rosenfeld, Agnieszka Kuciak, Paweł Marcinkiewicz, Jarosław Marek Rymkiewicz, Miłosz Biedrzycki i całe grono najmłodszych poetów polskich. Wśród goszczących w Śmiełowie pisarzy oraz mickiewiczologów wymienić można: ks. prof. Józefa Tischnera, Tadeusza Konwickiego, Stefana Bratkowskiego, Małgorzatę Musierowicz, Olgę Tokarczuk, Barbarę Wachowicz, Bogusława Kaczyńskiego, Krzysztofa Rutkowskiego, prof. Jacka Łukasiewicza, prof. Zofię Trojanowiczową, prof. Jacka Kolbuszewskiego, prof. Zbigniewa Sudolskiego oraz prof. Edwarda Balcerzana. Utwory wieszcza prezentowali aktorzy teatrów poznańskich a także znani i podziwiani: Jan Englert, Anna Nehrebecka, Adam Hanuszkiewicz, Krzysztof Kolberger, Anna Seniuk, Anna Romantowska, Magdalena Zawadzka, Daniel Olbrychski. We wnętrzach pałacu i parku koncertowało wielu muzyków, m. in.: prof. Andrzej Tatarski, Jan Nowowiejski (syn Feliksa), Capella Zamku Rydzyńskiego, PRO-ARTE NOVUM, Poznański Chór Kameralny, Artus’S Kwartet, a także Jacek Kaczmarski, Przemysław Gintrowski, Zbigniew Łapiński, Anna Szałapak, Leszek Długosz, Andrzej Sikorowski.

ZAJAZDY W ŚMIEŁOWIE

Odbywające się co dwa lata „Zajazdy” to robione z ogromnym rozmachem imprezy plenerowe z udziałem wielu artystów, które stały się istotnymi spotkaniami Wielkopolan z poezją i muzyką w oprawie festynowej. Park śmiełowski przez wiele godzin jest sceną dla wielu wydarzeń artystycznych, w których uczestniczy na dużą skalę miejscowa (i nie tylko) publiczność. Następuje tu połączenie sztuki na wysokim poziomie z możliwością rekreacji i wieloma atrakcjami festynowymi. Następny „Zajazd” odbędzie się we wrześniu 2008 r.

KONKURSY MICKIEWICZOWSKIE

- Od 2002 r. odbywają się organizowane przez Kuratorium Oświaty w Poznaniu i Muzeum w Śmiełowie finały Wojewódzkich Konkursów Recytatorskich twórczości A. Mickiewicza dla szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadpodstawowych. „Najlepsi z najlepszych” otrzymują dyplomy i atrakcyjne nagrody, a ponadto wiele cennych wskazówek od aktorów scen poznańskich. - „W Śmiełowie tak jak w Soplicowie” – powiatowy konkurs mickiewiczowski (od 2002 r.), w którym uczestnicy wykazują się znajomością twórczości i biografii poety a także talentami aktorskimi zaprezentowanymi w scenkach ilustrujących fragmenty dzieł wieszcza. Atmosferę tworzą stroje z epoki oraz koncerty uczniów z Państwowej Szkoły Muzycznej I-go stopnia w Jarocinie.

PONADTO:

W Muzeum w Śmiełowie odbywają się także: - sesje mickiewiczowskie;
- dyskusje panelowe;
- zjazdy: tłumaczy dzieł Mickiewicza, rodzinne, np. związanych ze Śmiełowem Chełkowskich i innych ziemian, mickiewiczologów, regionalistów;
- konferencje;
- imprezy plenerowe (poza „Zajazdami”): Dni Dziecka, koncerty, pikniki i ogniska w parku;
- rajdy mickiewiczowskie, które odbywają się regularnie od wielu lat (piesze, rowerowe, samochodowe).

 

 
statystyka

 Projekt graficzny strony:
 Sławomir Waszak